Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Odpoveď na Smutný list pre SOZA (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Hodnoť

 

SOZA umelci a rozpočet na kultúru 183 mil.€ z daní občanov....z daní sa študuje a čo dostane občan späť?Účet od SOZA....
 
Hodnoť

 

SOZA vďaka neprehľadnosti všetkých svojich podmienok, hlásení, papierov a formulárov, definícií a redefinícií definícií všetko zámerne zneprehľadňuje, že v tom nemajú jasno ani jej pracovníci. Preto tam nie je nikto, kto by dvíhal telefón, prípadne na sporné otázky reagoval ešte predtým, než dôjde k nedorozumeniu.

Týmto všetkým SOZA výrazne zabíja kultúru, lebo po všetkých týchto skúsensostiach bude čoraz menej nadšencov, ktorí by sa dali na organizovanie nejakéhoi kultúrneho podujatia s vedomím, že pôjde o bitku s veternými mlynmi bez šance na výhru.

Oragnizátori kultúrnych podujatí: organizovať čokoľvek sa neopláca, nie je z toho ani zisk, dokonca je tu reálna hrozba exekúcie v prípade, že nesprávne formulujete nejaký z tuctov pojmov v papierotlačivách SOZY. Kašlite na to.
 

nekašlite na to

ešte stále sa sa dajú organizovať kultúrne podujatia autorov, ktorí sa vzdajú autorstva a nechcú byť zastupovaní výpal... pardón organizáciou SOZA. Postup je pomerne jednoduchý:

Autor sa autorstva vzdáva notárskou zápisnicou. Pokiaľ by tak urobil na území Slovenskej republiky jeho podpis musí byť overený v súlade s Hágskym dohovorom o zrušení požiadavky vyššieho overovania zahraničných verejných listín z 5.10.1961. Notárska zápisnica musí byť podpísaná atramentovým perom s platným certifikátom, papier musí byť vyrobený v súlade s ISO 9101 s ochranným bezpečnostným prvkom utkaným na tkáčskom stroji troma pannami za východu slnka počas polárnej noci. Notársku zápisnicu musia osvedčiť štyria svedkovia, aspoň jeden svedok musí byť starší ako 98 rokov a samozrejme to musí byť spísané minimálne tri dni pred splnom, nie však viac ako týždeň!!
 

Hm

A zaplatil si licenčné poplatky pánovi Lasicovi?
 

 

Netreba, lebo v tomto prípade by sa muselo jednať o registrovanú značku "inžinier Bobó ®", čo nie je. A v prípade SOZA by som musel citovať, alebo zvukovo reprodukovať autorský záznam buď z originálneho nosiča, ktorý je prihlásený na SOZA, alebo interpretovať ako vlastnú verziu prihláseného autorského záznamu. A poplatky platiť nie pánu Lasicovi, ale SOZA-výpalníkom.
 
Hodnoť

AJ tak SOZU zrusime !!!

SOZA je nieco co v modernej dobe nema co existovat tajk ako existuje....

a tak tiez veci ktore sa uvadzaju ako samozrejmost zo zakona dane uz nebudu ....

okradate ludi o ich peniaze ... je jedno ci spievaju alebo pustaju hudbu... za to nik inkasovat nema pravo ....


prave preto Vas coskoro zrusime ....

my SOZU nepotrebujeme :)
 
Hodnoť

Creative Commons

Vážený Pán Repčík

Chcel som si pozrieť poslednú časť skvelej dokumentárnej série The Cold War na ktorú sa veľmi teším, keď som zrazu narazil na článok Smutný list SOZE. Nuž odložím pozeranie na zajtra a pustím sa do písania svojho príbehu.
Na začiatku Vám dám otázku: Rozmýšľali ste niekedy o alternatíve k SOZE? Alebo či je naozaj nutná táto organizácia vo forme akej je teraz? Mám taký nápad, ale najprv môj príbeh.

Ako začínajúci filmár som sa musel naučiť vyznať sa v spleti autorských zákonov. Potreboval som hudbu na jeden projekt, ale môj rozpočet ma prinútil hľadať alternatívu až som narazil na Creative commons licenciu, ktorá umožňuje autorom rozhodovať samostatne o používaní ich diel či už na komerčné alebo iné použitie. Tak som natrafil na jedného skvelého muzikanta z Ameriky. To som ešte netušil, že sa s ním stretnem osobne a dokonca sa spriatelíme. Jeho hudbu som použil na jeden dôležitý projekt a na oplátku som mu nafilmoval promo klip ku kapele, ktorú práve založil. Ako začínajúci umelci sme si navzájom pomohli. Sami sme rozhodli ako budú naše diela použité a tešil som sa na stretnutie, keď som sa dozvedel že tento hudobník žije u nás na Slovensku. Myslíte že tam bol potrebný zásah niekoho tretieho? Hudba, ktorú som od neho dostal k dispozícii je súčasť databázy americkej neziskovej organizácie Creative Commons. Autor sám rozhodne, ako sa použije jeho dielo a či chce využiť službu agentúry akou je SOZA. Táto agentúra by mohla byť privátna firma. Jej služby by využívali umelci, ktorí by o to mali záujem, z dôvodov časových, alebo neprehľadnosti či častého použitia ich diel. Ale ostatní sa môžu rozhodnúť sami. SOZA by nebola nutnosť, ale bola by zo zákona k dispozícii. Nemyslíte, že by to bol úžasný znak demokracie v našej krajine? Keby sme sa pridali k:

Systém CC je aktuálne zavedený a funkčný vo väčšine štátoch sveta s rozvinutým autorskoprávnym systémom: Argentína, Austrália, Belgicko, Brazília, Bulharsko, Kanada, Čile, Čína, Kolumbia, Chorvátsko, Česká republika, Dánsko, Ekvádor, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Guatemala, Hongkong, Maďarsko, India, Izrael, Taliansko, Japonsko, Luxembursko, Macedónia, Malajzia, Malta, Mexiko, Holandsko, Nový Zéland, Nórsko, Peru, Filipíny, Poľsko, Portugalsko, Portoriko, Rakúsko, Rumunsko, Srbsko, Singapur, Slovinsko, Južná Afrika, Južná Kórea, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Taiwan, Thajsko, Veľká Británia, Spojené štáty americké, Vietnam

zdroj: http://sk.creativecommons.org/...

Spoznal som skvelých ľudí, pomohli sme si svojou tvorba a SOZA tam nebola naozaj, ale skutočne naozaj potrebná. Tak čo myslíte, nepustíme sa do realízácie úžasnej myšlienky akou je Creative Commons?

S pozdravom

Miroslav
 

 

Tu plačete síce dobre, ale na zlom hrobe.
Obraciate sa na pána Repčíka úplne mimo, pretože organizácia SOZA, ktorú zastupuje, nemá zatiaľ u nás alternatívu (alebo len veľmi malú a neorganizovanú, čo je v podstate nula), tým pádom buď z nevedomosti či pohodlnosti sa veľká väčšina autorov a interpretov registruje práve u nich.
Aký je z toho prospech a pre koho, do akej miery aj individuálny... môže si obraz spraviť každý sám.
Preto je absolútne "mimo misu" oslovovať s nápadom na alternatívne riešenia práve pána Repčíka, pre ktorého zdá sa byť toto jeho parketou, ktorú dlho hľadal (vyplýva to aj z popisu záujmu, ktorý si napísal k blogom) a podľa všetkého sa bude dosť snažiť, aby toto zostalo jeho "trafikou" aspoň do doby, kým si ňou nezabezpečí svoj spokojný život bea ďalšej nevyhnutnej aktivity. Vyzývate ho vzdať sa toho, čo mi príde - ak by to nebolo cez slzy - ako dôvod na smeich.
 

Neplačem, smejem sa :)

Len sa snážím dať SOZE dobrú radu. Verím že skôr či neskôr sa náš autorský zákon upraví o Creative Commons, alebo niečo obdobné. SOZA nebude na to pripravená a väčšina autorov prejde k "inému operátorovi". No keby SOZA sama túto úpravu zákona iniciovala, tak by si napravili reputáciu na verejnosti aj medzi autormi. Teda aspon ja by som to odporúčal. Určite treba zákonom chrániť duševné vlastníctvo, ale tiež musíme nechať samotným autorom možnosť rozhodnúť sa či chcú predať svoje CD za 1 euro, či ho poskytnú školám zadarmo, alebo či chcú zo svojej tvorby vytĺcť každý možný cent. Pomohlo by sa rozvoju kultúry, novým umelcom, niekoľko ľudí by sa naučilo trochu skromnosti, zo SOZY by sa stala vážená agentúra, deti by si s radosťou vyhrávali na Vianočných koncertoch a nikto by nemusel vymýšlať listy, urážať sa a zbytočne mínať energiu na hádky, ktoré nikam nevedú. It is so simple.
 

soze o ziadnu

demokraciu ani dobro ludu nejde, ide im len o vlastne nenazrate krky. Nejde im ani o autorske prava a umelcov, len vtedy ak pridu peniazky na ich ucet, inak im je to jedno. Soza je cierna diera pohlcujuca peniaze a co je najsmutnejsie - peniaze obci, uradov a roznych spolkov, ktore organizuju aspon ake take kulturne akcie pre LUDI. Avsak vdaka nenazratosti sozy, ktora sa schovava za nezmyselne neurcite vypalnicke zakony je tych akcii ovela menej. Kazdy si radsej rozmysli ci pripravi nejaku akciu pre deti ci dochodcov a bude musiet platit stovky eur do tejto ciernej diery a peniaze pridu repcikovcom a "umelcom" ktorych hraju najviac a nie nejakemu suboru ci skupine, ktory tam realne hrali. Takze suma sumarum soza nici kulturne podujatia na Slovensku, obera ludi aj o tie male radosti v ich zivotoch, ale hlavne ze peniaze tecu do spravnych vrecak. Nevravim, ze je to najvacsia zlodejina na Slovensku, ale urcite silno zasahuje do zivota beznych ludi. A ked clovek pocuva ake Repcik rozprava bludy v TV tak sa az rozum zastavuje. Skuste si to nahrat alebo spravit prepis a potom si to po sebe pocuvnite/precitajte. A ak vam aj tak nebude hanba, tak ste sa uz s tymi peniazmi asi zadrhli.
 
Hodnoť

Hm,

"Neuvádza výšku konzumného,...teda údaje, ktoré slúžia na výpočet autorskej odmeny."
Opravte ma niekto, ale čo má spoločné "výška konzumného" s duševným vlastníctvom hudobného diela a jeho ochranou...
 

 

Konzumne sa asi odrata od vstupneho a tym sa znizi poplatok pre SOZA. Ak tam konzumne neuviedli (neodratali), tak im to asi pocitali z plnej vysky vstupneho.
 

 

Má a veľmi veľkú, čím vyššie konzumné tak tým viac ide SOZE.
 
Hodnoť

 

Otazka> Ked "ukradnete" fotku, a iba zmazete watermark vlastnika, tak to uz nie je kradez? Alebo ste zaplatili za autorske prava?

http://gulas.sme.sk/upload/pos...
 

Fotka nie je upravena

Vznikla pre potreby vyrocnej spravy a v originalnej podobe je uverejnena na www.soza.sk, odkial ju prevzal server aktuality.sk
 

zaujimave..

a vy p. Repcik, namiesto toho aby ste pouzili orginal zo soza.sk, ste radsej pouzili otagovanu fotku ukradnutu od serveru aktuality : )
vidime vsetci, ze vas dusevne vlastnictvo vskutju zaujima!
ste profesional! dakujeme.
 

 

pan Repcik, ste si isty, ze pouzitie foto (aj ked Vasej) z watermarkom servera aktuality.sk (ktoremu ste predpokladam udelili povolenie na jej zverejnenie a zaslali ste im fakturu za "reprodukciu" Vasho dusevneho "vlastnictva", resp vlastnictva SOZA v zmysle autorskeho zakona) je v sulade z autorskym zakonom?! v tomto pripade ste pouzili/zverejnili/verejne "reprodukovali" logo tohto spravodajskeho servera, predpokladam bez ich vedomia a povolenia, co je v rozpore s autorskym zakonom, kedze logo servera aktuality.sk je dusevnym vlastnictvom tohto serveru, a jeho zneuzivanie je pravne napadnutelne. kazdopadne predpokladam ze SOZA si vystavi sama sebe (alebo Vam pan Repcik) fakturu za pouzitie/zverejnenie/reprodukciu tohto loga, fakturu zaplati(te) a nasledne odvedie(te) tantiemy serveru aktuality.sk, aby sa (ste sa) vyhla pravnym nasledkom za porusovanie autorskeho zakona. alebo sa mylim a pre vas autorsky zakon neplati?! btw: to ze ste tuto fotku uz vymenili na situacii nic nemeni, screenshoty z pravdepodobne protipravneho konania SOZA, resp Vas pan Repcik uz existuju.. Poprosim Vas o vyjadrenie. Dakujem.
 

 

..a vy ste ju prevzali z google predpokladam ;)

Takze: Ked si kupim album, a potom si jeho kopiu stiahnem z internetu, lebo sa mi nechcu robit mp3, tak je to ok?

Inak tu vyrocnu spravu si idem pozriet, to ma zaujima..
 

 

na slovensku si mozes stiahnut album, aj ked si si ho nekupil. nelegalne je uploadovanie.
 

 

Ked fotka vznikla pre potreby vyrocnej spravy SOZA, nie je majetkom SOZA? Ak ano, preco ju mate na sukromnom blogu?
 

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie


 1. Věra Tepličková: SMER-SD upozorňuje na údajné praktiky SD a ... nič? 2 775
 2. Július Kovács: Fico a Kotleba nám pripravili Vianočný darček minimálne 800 mŕtvych navrch. Idu trhať uši. 2 770
 3. Věra Tepličková: Vážení Pán premiér 2 137
 4. Martin Borguľa: Ceny nehnuteľností stále rastú. Riešením pre ľudí budú štátne nájomné byty 1 804
 5. Věra Tepličková: Zabudol vôl, že teľaťom bol, alebo keď sa opozíciou v koalícii stáva premiér 1 599
 6. Mišo Šesták: Keď urazíte Rusa alkoholom 1 289
 7. Dušan Koniar: Rekvizitár zo Súmračnej končí ako oponár 1 165
 8. Jiří Ščobák: Ahoj Igor! Pokud budeš pokračovat s tím, co aktuálně děláš ... 710
 9. Stop alibizmu: Páni elitní policajti, to vážne vám Fico a Pellegrini nechali zväzovať ruky? 562
 10. INEKO: Ako vyriešiť kolóny na preťažených cestách 375

Rebríčky článkov


 1. Ján Škerko: Úvahy o živote
 2. Štefan Vidlár: Uš je to tady, uš je to tady
 3. Július Kovács: Pozor na Hodžovom namestí dnes o 13.hod Kotlebovci!!! Neprovokujte ich ruškami !!!
 4. Roman Hutira: Čo sa 99% študentov nikdy nedozvie v škole?
 5. Marian Letko: Kollár je zrelý buď na uterák, alebo na odvolanie
 6. Jozef Kovalík: Údolie, ktoré dáva nádej
 7. Peter Biščo: Hlas, domestikovaný druh odnože Smeru.
 8. Stanislav Martinčko: Oholil prezident polície Lučanský ministerku vnútra D. Sakovú???
 9. Gabo Németh: Vietor vo vlasoch
 10. Lukáš Baloga: Medzi najzaujímavejšie investície roka 2021 môžu patriť meny, hodnotové akcie a rozvojové


Už ste čítali?